Jak dobrze wykorzystać explainer video w marketingu swojej firmy?

Explainer video to rosnące w siłę narzędzie z pogranicza marketingu i edukacji. O ile ta druga funkcja explainer video jest całkiem zrozumiała – chcemy wszak nauczyć korzystania z naszego produktu lub usługi – o tyle funkcje marketingowe mogą pozostawać w tym kontekście mniej klarowne. Stąd nasz tekst, za pomocą którego chcemy zwrócić Waszą uwagę na możliwości wykorzystania explainer video w waszej marketingowej działalności.

Czy wiedzieliście, że ten typ filmów ma spory potencjał, aby stać się kluczowym rozwiązaniem wielu problemów, z którymi borykają się firmy? Mowa tu m.in. o:

 • słabej pozycji w rankingu Google,
 • wysokiego wskaźnika odrzuceń strony internetowej,
 • niezrozumienia przez potencjalnych klientów, dlaczego powinni kupić od Ciebie.

 

Niestandardowe filmy wideo nie służą wyłącznie do górnej części lejka marketingowego. Z powodzeniem mogą być używane przez cały czas w takich obszarach jak:

 • świadomość: większość ludzi rozważa użycie explainer wideo do przybliżenia działalności swojej firmy i wytworzenia szumu wokół ich produktu lub usługi
 • zainteresowanie: w tym przypadku explainer video jest idealne, aby pokazać, w jaki sposób Twoja firma może rozwiązać problem klienta
 • przybliżenie: w tym miejscu można podkreślić najważniejsze cechy i korzyści produktu lub usługi, a także zamieścić referencje klientów
 •  działanie: film może wyjaśnić, w jaki sposób potencjalni klienci mogą rozpocząć współpracę z Twoją firmą albo od razu przedstawić oglądającym ofertę nie do odrzucenia
 • posprzedaż: filmy objaśniające mogą informować obecnych klientów o nowych aktualizacjach lub funkcjach firmy.

 

Co więcej, explainer videos nie są przeznaczone tylko do generowania leadów; firmy B2B mogą je wykorzystywać przez cały cykl życia klienta.

 Po tym krótkim wprowadzeniu, przyjrzyjmy się bliżej pięciu sposobom wykorzystania explainer videos.

 

Pitch sprzedażowy

W większości firm, zespół sprzedaży pracuje bezpośrednio z potencjalnymi klientami, aby przekonać ich do podpisania umowy. Wiele z nich ma swoje własne, wypracowane sposoby na dokonanie sprzedaży. Jedną z podstawowych aktywności jest wysyłanie potencjalnym klientom różnorodnych materiałów poświęconych firmie.

I to jest właśnie idealna okazja, aby sięgnąć po explainer video. Twoi potencjalni klienci mają pojęcie o tym, kim jesteś, ale nie są pewni, czy jesteś dla nich odpowiedni. Zamiast przekazywać im różne fragmenty treści w plikach PDF lub innych plikach, lepiej przygotować własny elevator pitch, który następnie przemienimy w kreatywny i wciągający film.

Co ważne, takie filmy zachęcają kupujących do podjęcia decyzji: aż 85% oglądających częściej podejmuje pozytywną decyzję, aby dokonać zakupu obejrzeniu explainer video.

 

Wprowadzanie klienta

To teraz przyjrzyjmy się takiej sytuacji. Stworzony przez Ciebie explainer video pomógł Ci podpisać umowę z dużym wydawcą lub znaną firmą finansową. Znakomicie. Teraz nadszedł czas, aby usprawnić proces wprowadzania klienta na rynek poprzez… tak jest - poprzez użycie explainer video.

To, co dla nas istotne z punktu widzenia zapewniania klientowi komfortu, to maksymalne uproszczenie każdego etapu jego podróży. Także tego etapu, który rozpoczyna się wtedy, gdy klient już zakupił Twój produkt lub usługę.

Dlaczego film objaśniający przyda Ci się w procesie wprowadzania klienta?

 • wyjaśni, w jaki sposób klienci rozpoczynają współpracę z Twoją firmą
 • dostarczy więcej informacji na temat konkretnego planu dla klienta i zasobów, które są z nim związane
 • pokaże, gdzie klienci mogą uzyskać pomoc, np. w centrum pomocy lub u przedstawiciela działu obsługi klienta

Filmy objaśniające dla nowych klientów nie muszą być nudne. Spraw, aby były zabawne! Pokaż, jak bardzo jesteś podekscytowany tym, że Twój produkt rozwiąże problem, z którym borykają się klienci. Możesz nawet zamieścić referencje klientów, aby utwierdzić ich w przekonaniu, że użytkownik podjął właściwą decyzję.

 

Email Marketing

Używanie standardowych filmów w kampaniach email marketingowych nie jest niczym nowym dla marketerów cyfrowych. Ale już sięganie po explainer videos wcale nie jest tak powszechne. Dlaczego? Cóż, kiedy umieszczamy jakieś filmy w emailu, zazwyczaj służą one promocji zbliżającego się webinaru, podcastu lub innego elementu Twojej działalności, wokół którego chcesz stworzyć szum.

Explainer videos otwierają przed Tobą nowe możliwości. Na przykład, jeśli oferujesz treści, takie jak e-book lub przewodnik, dysponujesz listą adresów e-mailowych, na które przesyłasz swoje treści.

Wykorzystaj to na swoją korzyść i stwórz sekwencję nurture emaili. Sprawdzaj, co Twoi odbiorcy sądzą o treści. Do trzeciego lub czwartego maila, będziesz miał szansę stopniowo przesuwać ich uwagę na explainer video na temat Twojej firmy, i jak mogą zacząć z darmową usługą, próbą, lub cokolwiek CTA masz ustawione.

 

Wirtualne wydarzenia i targi

Nasze życie stało się wirtualne podczas pandemii, więc wydarzenia online nie są niczym nowym dla marketerów. Wydarzenia te pokazały, jak ważna jest komunikacja za pomocą wideo, a także różne sposoby, w jakie możemy to zrobić. Explainer videos są doskonałym dodatkiem do sesji online, niezależnie od tego, czy jest to wirtualna konferencja czy webinar.

Umieść krótki klip na początku swojego wystąpienia, aby wstępnie przedstawić, kim jesteś i czym zajmuje się Twoja firma; lub dodaj wideo na końcu, aby poprowadzić widzów do rozpoczęcia współpracy z Twoją firmą.

Chociaż oczywiste jest, że wydarzenia wirtualne są tutaj, aby pozostać, wydarzenia w cztery oczy powoli, ale z pewnością robią drogę powrotną. A jeśli znajdziesz się na targach w cztery oczy, explainer videos są przydatne również tam! Umieść film na swoim stoisku na stole lub ekranie z napisami, aby uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o Twojej firmie.

 

Reklama

Wykorzystywanie statycznych obrazów do swoich reklam może wydawać się nieco passe. Wiemy już przecież, jak skuteczne filmy są w zdobywaniu uwagi konsumentów. Wiemy już, jak explainer videos pomagają w przyciągnięciu klientów do Twojego biznesu. Więc… dlaczego nie wykorzystać ich w naszych reklamowych staraniach? Marketerzy, którzy korzystają z wideo, odnotowują wzrost przychodów przeciętnie o 49% szybciej niż ci, którzy po explainer videos nie sięgają (badania WorldStream).

Jeśli myślisz, że używanie explainer videos jako reklamy jest niekonwencjonalne, pomyśl o tym, jak łatwo jest przyciągnąć czyjąś uwagę w 30-sekundowym klipie na Facebooku lub Instagramie. Dlaczego więc nie wypełnić tego wideo informacjami na temat Twojej firmy? Możesz nawet pociąć dłuższe explainer wideo na wiele klipów, które mogą być używane jako kreacje reklamowe.


Potrzebujesz dobrego explainer video?

Jeśli po lekturze tego tekstu uznasz, ze i Ty potrzebujesz explainer video i że chcesz go maksymalnie wykorzystać w marketingu swojej firmy, zgłoś się do mnie. Pomogę przygotować Ci wysokiej jakości, skuteczny film, który z powodzeniem wykorzystasz na rzecz rozwoju swojego biznesu.